Zbornik radova Muzeja rudarstva i metalurgije Bor

Promocija Zbornika radova Muzeja rudarstva i metalurgije Bor, knjiga 16/18

sreda, 22. februar u 18 sati

galerija Muzeja rudarstva i metalurgije

Trobroj 16/18 Zbornika radova Muzeja rudarstva i metalurgije, za godine 2014, 15. i 16, u rubrici Istraživanja donosi tekstove iz arheologije, istorije umetnosti, istorije, antropologije i muzeologije. U arheološkim tekstovima teme su lokaliteti i rezeultati istraživanja sa Rudne Glave, Ružane, atara sela Šarbanovac i Crkvina kod Donje Bele Reke, a njihovi autori: mr Vesna Vučković, Dušica Petronijević, Igor Jovanović, dr Aleksandar Kapuran, Marija Jovičić, Dušica Nikolić i Marko Vuksan. O crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Slatini, izboru za mis Bora 1936. godine, francuskoj kasi ''Fiše'', podacima o svim izložbama u borskom muzeju realizovanim između dva zbornika, ulozi muzeja u čuvanju kolektivnog sećanja, projektu Video art festivala i kritičkim osvrtom na isti pišu: Danijela Matović, prof. dr Dragana Živković i Gordana Živković, Slađana Đurđekanović Mirić, Dragana Ignjatović, Suzana Mijić, Ana Stefanović i prof. Dragan Živančević. Rubrika Iz izložbene delatnosti Muzeja, koju je pripremila Dragana Ignjatović, sa 11 tekstova različitih autora, pokriva izvorne i gostujuće izložbe koje nisu imale prateće kataloge. Objavljena su i dva teksta sećanja na dvoje preminulih muzejskih kustosa: Zorku Stanojević i Vukašina Jovića. Zbornik je formata B5, štampan ćirilicom, sa rezimeima na engleskom jeziku, ilustrvan crno-belim fotografijama, obima 290 strana.